Kadetky na turnaji EGBL s bilanciou 3:2

Naše dievčatá – tím U17 – cestovali do Poľska na ďalší turnaj EGBL po dôkladnej príprave, ktorej sa venovali pod vedením trénera Sýkoru počas zimných prázdnin.

Po turnaji v Piešťanoch to bol druhý turnaj EGBL v poradí. Náš tím hneď v prvom zápase v piatok ráno narazili na priebežne vedúci tím tabuľke z ruského St. Peterburgu. Naše dievčatá vstúpili do zápasu nebojácne. V útoku rýchlo a úspešne vnikali do koša, v prechodnej fáze na súpera tlačili už na útočnej polovici a získavali lopty. V obrane sme však mali problémy s vysokými ruskými hráčkami, odstavovanie je našou dlhodobou slabšou stránkou. Našťastie Peterburg nemal príliš presnú streľbu a tak sme si postupne vypracovali mierny náskok. V druhej štvrtine sme však v útoku začali hrať vlažnejšie, uchyľovali sme sa k menej úspešnej streľbe z diaľky a zahodené šestky a aj nepresné prihrávky umožnili súperovi znížiť náš náskok do polčasu na 21 : 18. Na začiatku druhej štvrtiny sa súper dostal aj do vedenia 21 : 25, naša hra bola miestami nekoncentrovaná. Naše dievčatá však pridali na bojovnosti, získavali lopty v obrane a E. Eliášovej presné strely spôsobili obrat v zápase. Trojka T.Kraislovej s klaksónom  stanovila skóre tretej štvrtiny 34 : 27.  Trojkou sme začali aj štvrtú štvrtinu. Náš tlak po celom ihrisku na súpera pokračoval a Rusky s tým mali evidentné problémy a strácali lopty. Naše vedenie tak narástlo až na dvojciferné. V závere naším dievčatám už dochádzali sily ale prvé víťazstvo v Poľsku proti favoritovi si nenechali vziať a vyhrali po tvrdom súboji 45 : 34.

Video zo zápasu môžete zhliadnuť tu

Štatistiky zo zápasu sú tu

Na druhý zápas v piatok poobede nastúpili naše dievčatá proti podstatne slabšiemu domácemu súperovi z Lublinu. Tento tím ešte v súťaži nevyhral a tak sme čakali ľahšie víťazstvo našich dievčat. Zo začiatku sme sa ťažšie rozbiehali ale na konci prvej štvrtiny sme viedli  14 : 8.  Do polčasu sme náš náskok vybudovali na dvojciferný aj vďaka streleckej úspešnosti V. Kubinovej, ktorá zaznamenala 17 bodov a trojky mala  3/3. Po tretej štvrtine sme viedli už o 20 bodov. V závere náš náskok súper trochu znížil ale dosiahli sme zaslúžené víťazstvo 57 : 41, keď sa zapojili do hry aj všetky hráčky z lavičky.

Tretí zápas v sobotu sme hrali proti silnému lotyšskému tímu z Daugavpils. Zápas sme začali opäť aktívne a súpera sme prekvapili našou agresívnou obranou. V prvej štvrtine sme si vybojovali vedenie 21 : 12. Súper však pridal v nasadení a bol to boj o každú loptu. Do konca tretej štvrtiny sme si svoj náskok proti fyzicky vyspelému súperovi držali ale za stavu 53 : 45 sme poľavili a nepresnosťami v prihrávkach  a nepresnou streľbou z diaľky sme ponúkli Lotyškám šancu dotiahnuť náš náskok. Ten ju využil, začal tesnejšie brániť našu rozohrávku a dosiahol ľahké koše. Nepomohli ani timeouty trénera a tak minútu pred koncom bol stav 61 : 61. Záver však náš tím nezvládol. Ani fyzicky ani psychicky sme nedokázali súperovi odolať a faulami sme mu ponúkli zakončenie z čiary trestného hodu, ktoré lotyšské hráčky aj využili. Prehra v dohre rozbehnutom  zápase 69 : 61 je tak pre nás až príliš krutá.

Zápas v sobotu poobede proti litovskému tímu z Vilniusu bol pre naše dievčatá asi najťažší aj keď súper nebol taký kvalitný ako tímy z Lotyšska a Ruska. Naše dievčatá však boli mentálne aj fyzicky unavené, sklamané z prehratého zápasu s Lotyškami a  tak v zápase od začiatku ťahali za kratší koniec. Hralo sa bez rukavičiek, súper nám nedal moc príležitostí na ľahké koše. Predovšetkým nás predčil v podkošovom priestore, kde naše slabiny dlhodobo poznáme. Opäť sa naplno  prejavila aj naša nižšia úspešnosť streľby, keď zo 42 striel za 2 body sme premenili len 11. V trojkovej streľbe bol pomer 14/2. S takýmito štatistikami sa proti vyrovnému súperovi vyhrať nedá a tak sme nakoniec utŕžili porážku 62 : 42 po polčase 29 : 20.

Na záverečný zápas v nedeľu sme nastúpili proti tradičnému súperovi z Trnavy. Oba tímy pôsobili v zápase unavene. Trnaváčkam odišla úplne ich obávaná trojková streľba keď trafili len 3 z 23 striel. Naše dievčatá sa lepšie presadzovali v podkošovom priestore a v obrane nepúštali trnavské hráčky do ľahkých pozícií. Tak sme si postupne budovali náskok o ktorý sa zaslúžili hlavne K. Mikudíková a T. Vandlíková. V polčase sme tak viedli 31 : 18 a na konci tretej štvrtiny 43 : 27. V závere zápasu súper ešte znížil a naše dievčatá s prehľadom udržali víťazstvo 49 : 38. Keďže sa tento týždeň s Trnavou stretneme v slovenskej lige ešte 2 krát, tak veríme, že podobne sa skončia aj tieto zápasy.

Naše dievčatá tak odchádzali z poľského Lublinu s 3 víťazstvami, aj keď prehra s lotyškami stále mrzí a ich postavenie v tabuľke mohlo byť ešte o čosi lepšie. K dosiahnutým víťazstvám a predvedenej hre naším dievčatám gratulujeme a veríme, že svoj výkon na záverečnom turnaji koncom februára v estónskom Talinne ešte zlepšia.