Náš tím v prvom turnaji EGBL v Litve na 4. mieste

Naše dievčatá sa na prvom turnaji v Litve 16.-18.9.2022 umiestnili na 4 mieste, keď zaznamenali 2 víťazstvá a 4 prehry.

Tím pod vedením trénera M. Juríka sa na prvom turnaji EGBL rozbiehal len pomaly. Prvým súperom našich dievčat bol v piatok ráno litovský výber U16. Náš tím v novom zložení hral v tejto sezóne prvý zápas a na hernom prejave to bolo vidieť. Dievčatá sa spoliehali na akcie 1 : 1 a zohratosť chýbala aj v obrane. Prvých 10 minút sme dokázali so súperom ešte držať krok, dokonca sme v zápase viedli, no prišli závažné chyby v obrane a súper šnúrou 12 : 0 otočil zápas vo svoj prospech. 10 bodové vedenie si Litovčanky držali aj v druhom polčase, v závere však naše dievčatá nestačili so silami a prehrali 54 : 34.

V druhom zápase v piatok sme nastúpili proti TTP Riga. V prvej štvrtine naše dievčatá pokračovali vo výkone z prvého zápasu, kopili nepresnosti a tak súper väčšinou bol vo vedení. V druhej štvrtine sme však zlepšili koncentráciu, lepšie bránili a tak sme sa dostali až do 13 bodového vedenia. Súper sa v druhom polčase snažil, znížil náš náskok na 2 body ale v záverečnej štvrtine obe družstvá bojovali so streleckou mizériou a tak sme nakoniec vyhrali prvý zápas na turnaji 46 : 34.

V piatok večer sme netradične odohrali aj tretí zápas proti najslabšiemu tímu na turnaji z Estónska. V tomto zápase bol vývoj jasný od začiatku. Naše dievčatá mali lepší pohyb a dokázali súpera zdolávať v situácii 1 : 1. Už v prvom polčase si vybojovali 19 bodové vedenie, ktoré postupne navyšovali. Tréner naplno zapojil hráčky z lavičky a tak ani kondične nemal náš tím, napriek 3 zápasom v jednom dni, problém a tento zápas zvládol presvedčivo 71 : 31.

V sobotu nastúpil náš tím na zápas proti neskoršiemu víťazovi turnaja Orange Academy z Holandska. Prvú štvrtine sme hrali úplne vyrovnaný zápas, tímy sa striedali vo vedení. Naším dievčatám však nešla opäť streľba, ale obranné činnosti sme zvládali. Trojka s klaksónom však súperkám umožnila odskočiť na 4 body a v druhej štvrtine si súperky vybudovali až 10 bodový náskok. V druhom polčase sme striedali lepšie okamžiky s horšími, Dokázali sme chvíľu stiahnuť náskok, aby sme súperovi chybou v obrane umožnili opäť ho natiahnuť. Súper si tak odniesol zaslúžené víťazstvo 49 : 35.

Poobede nás čakal jeden z hrateľných súperov – tím z Rigy – Jugla. Prvú štvrtinu tohto zápasu sme nezvládli, súper si poľahky vybudoval 10 bodový náskok. V druhej štvrtine sme hrali aktívnejšie v obrane a podarilo sa nám získať vedenie v zápase, aby sme ho v závere nepozornosťami opäť stratili. Tretiu štvrtinu začal lepšie súper a dlho držal 5-8 bodový náskok. V závere zápasu sme dokázali znížiť na rozdiel jediného bodu, ale koncovku sme nezvládli, príliš často sme nechali súperky voľné a Jugla túto šancu využila a my sme utrpeli nečakanú porážku 52 : 56.

V poslednom našom zápase v nedeľu náš tím nastúpil proti minuloročnému finálovému súperovi Centrs Riga. Do zápasu sme vstúpili veľmi dobre a rýchlo sme si vybudovali cca 10 bodový náskok, ktorý sme udržali až do druhej polovice druhej štvrtiny. V závere poločasu však prišlo k strate koncentrácie a súper rýchlo vyrovnal na 27 : 26. Druhý polčas však prebiehal zrkadlovo obrátene. Náš súper strhol vedenie na svoju stranu. V štvrtej štvrtine už viedol o 10 bodov ale záverečným náporom s pomocou dvoch trojok A. Školkovej sme dokázali vyrovnať na 60 : 60. Nasledovalo prvé predĺženie, dostali sme sa do vedenia 69 : 66 ale po chybách na obrannom doskoku Riga 18 sekúnd pred koncom vyrovnala a išli sme do druhého predĺženia. Opäť sa zopakovala situácia, že sme 12 sekúnd pred koncom viedli o 2 body ale súper dokázal vyrovnať na 77 : 77. Hralo sa teda tretie predĺženie, už bez M. Valovej, ktorá sa vyfaulovala a naše dievčatá ho už nezvládli. Súper si dokázal behom 2 minút vytvoriť 10 bodový náskok a tento nadmieru vyrovnaný zápas vyhral. Štatistiky zo zápasu nájdete tu.