Naše dievčatá na turnaji EGBL vo finále !

Náš tím U18 pod vedením trénerskej dvojice T. Kačmarik a T. Moravčíková zvládol v Košiciach 29.4.- 1.5.2022 na záverečnom turnaji nadnárodnej ligy EGBL zápasy v skupine výborne a postúpil do nedeľného finále.

V prvom zápase nastúpili naše dievčatá proti švédskemu Štokholmu. Dievčatá začali s plným nasadením, aktívne bránili a aj dokázali premieňať svoje strelecké príležitosti. Po prvej štvrtine tak viedli 14 : 9. V druhej štvrtine sa hra vyrovnala. Švédky zlepšili obranu, hráčkam z lavičky nešla streľba ale dokázali sme si stále udržiavať náskok 8-10 bodov. V tretej štvrtine sa však začali diať veci. Najprv sme navýšili náš náskok na 15 bodov, potom sa však na nás rútila katastrofa. Súper premenil viacero ťažkých striel, obrany na oboch stranách prestali fungovať a naše hráčky hrali nekoncentrovane. Pred koncom štvrtiny tak súper vyrovnal stav zápasu na 38 : 38. Naše dievčatá sa však dokázali opäť vzchopiť, pritvrdili v obrane a sériovou úspešných striel z diaľky, E. Eliášová dokonca z polky ihriska, si dokázali vedenie vybojovať späť. Po piatich minútach 4 štvrtiny viedli už dvojciferným rozdielom a nakoniec tento ťažký zápas vyhrali 59 : 43.

Po prehre CBK s Rigou nastupovali naše súperky z Košíc do večerného zápasu proti nám s nožom na krku. Prípadná prehra by im ponechala už len teoretickú šancu na postup do finále. My by sme v prípade výhry mali už 99 % istotu postupu. Oba tímy tak nastupovali pod silným tlakom a po doobedných zápasoch len s obmedzeným kontingentom síl. V prvej štvrtine sa hral vyrovnaný zápas, tímy sa striedali vo vedení. Košičanky sa snažili využívať svoju výškovú prevahu a náš tím reagoval vysunutou obranou s tlakom na loptu. V závere štvrtiny však súper získal mierne vedenie 19 : 13. Druhá štvrtina sa ako cez kopírák podobala prvej, najprv vyrovnaný súboj a záver tentoraz v náš prospech vďaka úspešnej trojkovej streľbe, keď sa darilo hlavne A. Školkovej. V polčase tak viedol náš tím 28 : 25. V druhom polčase sa začala už prejavovať na hráčkach únava. Bol to však stále boj o každú loptu, kopilo sa však aj viac nepresností na oboch stranách Náš tím si v tretej štvrtine vybudoval mierny 7 bodový náskok, potom však poľavil v útoku a súper na začiatku 4 štvrtiny opäť vyrovnal na 36 : 36. Štvrtá štvrtina bola chudobná na body, dievčatá sa trápili strelecky, čo spôsobovala narastajúca únava na oboch stranách. Predsa len hrať 2 ťažké 40 minútové zápasy za jeden deň už asi nie je to správne riešenie pre túto kategóriu. Naším hráčkam sa však podarilo do polovice štvrtiny si vybudovať mierny 5 bodový náskok, ktorý už súper do konca zápasu nedokázal vymazať. Zaznamenali sme tak proti CBK ťažko vybojované víťazstvo 44 : 41.

V sobotu nastúpil náš tím na zápas s Rigou s tým, že postup do finále by mu mohla zhatiť len vysoká prehra. Dievčatá boli v tomto zápase od začiatku koncentrované, vzorne bojovali so súperovou obrovskou výškovou prevahou / lotyšské pivotky by asi aj v našej extralige patrili k neprehliadnuteľným/, a v útoku striedali lepšie akcie s menej úspešnými. Prvá štvrtina tak skončila 12 : 14 v prospech Rigy. Rozhodcovia v tomto zápase pískali miestami dosť prísne a tak sa viaceré hráčky dostali do problémov s faulami. V rámci stratégie trénera T. Kačmarika to však nebol problém, v tomto zápase dal príležitosť všetkým hráčkam z lavičky a naše kľúčové dievčatá tak mohli pošetriť sily na nedeľu. Súper však na tom bol horšie, potreboval nutne tento zápas vyhrať a tak Lotyšky hrali na doraz, a vyfaulovanie ich pivotky im v druhom polčase spôsobilo vážne problémy. V závere druhej štvrtiny sa naším dievčatám zlepšenou obranou a presnou streľbou podarilo vytvoriť si mierny náskok 25 : 18, keď v druhej štvrtine dovolili súperkám len 4 body. Do druhého polčasu nastúpil súper s väčšou aktivitou a agresivitou, naše dievčatá pôsobili miestami nekoncentrovane, nešla im streľba a tak súper rýchlo vyrovnal skóre zápasu. Do štvrtej štvrtiny už išla Riga s jednobodovým vedení. V záverečnej štvrtine to bol boj o každú loptu. Riga získala mierny 5 bodový náskok, ale naše mladšie hráčky, ktoré boli na palubovke v závere, to nevzdali a Agi Vidové trojkuo v poslednej minúte stiahla rozdiel na 3 body, následne ešte V. Sekerková trestným hodom znížila na rozdiel 47 : 49 ale posledný útok sme nedokázali zakončiť a tak si súper odniesol víťazstvo /viac info o zápase tu/, ktoré spolu s výhrou Štokholmu nad CBK znamenalo, že sme základnú skupinu turnaja vyhrali o skóre pred Rigou a teda sa opätovne stretneme v nedeľňajšom finále. Verme že v ňom už bude viac šťastia na našej strane. Držíme našim dievčatám vo finále palce.

Finálový turnaj EGBL U18 – 2021/22

PozTímPoč. záp.VýhraPrehraDalDostalBODY
13211501335
23211711575
33211551625
43031391633

Pridaj komentár