Tím U15 na prvom turnaji EGBL zbieral skúsenosti

Tím starších žiačok U2009 sa od 13.10.2023 do 15.10.2023 zúčastnil dobre obsadeného 1. turnaja EGBL v estónskom Tallinne. Pre naše dievčatá to bola vlastne prvá možnosť súťažnej konfrontácie so zahraničnými súpermi na vysokej športovej úrovni, ak odhliadneme od niekoľkých minulých prípravných turnajov v Čechách. Naše dievčatá sa stretli s tímami zo 7 krajín – Dánska, Slovenska, Švédska, Lotyšska, Poľska, Litvy a Česka. Tímy boli rozdelené do 2 skupín a náš tím bol v skupine s Basketball club Falcon Frederiksberg, Denmark, Basketball school Centrs Rīga, Latvia a KFUM Blackebergs Basket IK Stockholm, Sweden. V skupine sme odohrali zápasy každý s každým. V prvom našom zápase sme narazili na dánsky tím. Aj keď nešlo o tím s najvyššou výkonnosťou už v tomto zápase sa prejavili naše chýbajúce skúsenosti na medzinárodnej scéne. Dievčatá vstúpili do zápasu s prílišným rešpektom, neverili si ani v bežných činnostiach a súperovi príliš ľahko umožňovali zakončovať svoje akcie. V útoku pôsobili nekoncentrovane a nedokázali opätovne premieňať ani jednoduché strely, ktoré bežne zvládajú. Súper si tak rýchlo dokázal vybudovať 15 bodový náskok. Na chvíľu sme hru vyrovnali, ale v závere polčasu sme opäť poľavili a už sme prehrávali 10 : 31. Aj v druhom polčase sme sa trápili s premieňaním šancí a nakoniec sme prehrali o skoro 40 bodov.

V druhom zápase sme natrafili na silný tím Centrs Riga. Náš prístup k zápasu sa oproti prvému nezmenil. V zápase sa však zrania naša kapitánka T. Pobočíková a to naším dievčatám na odhodlaní nepridalo. Lotyšský tím so širokým kvalitným kádrom na nás tlačil celý zápas a my sme dokázali hrať vyrovnaný zápas len v záverečnej štvrtine. Poväčšine sme však pôsobili odovzdaným dojmom. Bola z toho naša rekordná prehra na turnaji o 64 bodov.

S našimi výkonmi sme nemohli pomýšľať na postup do vrchnej štvorky a tak zápas so Štockholmskými dievčatami pre nás už nebol rozhodujúci, potrebovali sme však pozitívny zážitok, ktorý by nás nabudil do ďalších zápasov. Do zápasu sme však vstúpili ako zvyčajne, bez energie a s odovzdaným výkonom, keď sme v prvom polčase dali len 2 body. V druhom polčase sa však náš prístup k zápasu predsa len zmenil a dokázali sme so súperom držať krok a konečne aj priniesť na palubovku pozitívnu energiu. Druhý polčas sme vyhrali 25 : 24 a získali sme nádej, že naše dievčatá sa konečne vyrovnávajú s tempom a nasadením zahraničných tímov.

Zápas v spodnej štvorke s Ostravou už vyzeral inak. Tu sme vstúpili do zápasu s tým, že s týmto súperom dokážeme hrať. V útoku sme sa síce trápili, ale náš súper tiež. V obrane sme však boli aktívny a v druhej štvrtine sme ubránili súpera na 6 bodov a prvý krát na turnaji sme po polčase viedli. Aj v tretej štvrtine sme pokračovali v zlepšenom výkone, viedli sme 35 : 26 po 3. štvrtine ale opäť sme sa zľakli a roztriasli sa nám ruky a nohy ako v predchádzajúcich zápasoch . Bol z toho prepadák v záverečnej štvrtine o 20 bodov a opäť prehra.

V poslednom zápase sme nastúpili proti Slovanu Bratislava. Oba tímy boli na turnaji bez výhry a tak sa snažili o víťazstvo aspoň v poslednom zápase. Nám chýbala aj indisponovaná P. Rayová, čo bolo na ihrisku cítiť. Priebeh zápasu bol vyrovnaný, my sme mali lepší vstup do zápasu, Slovan predviedol lepší záver a v druhom polčase vyhrával už o 12 bodov. Dokázali sme ešte zabojovať a stiahnuť na 4 body, na viac to ale tentoraz nestačilo.

Aj keď naše dievčatá neokúsili chuť víťazstva na tomto turnaji, určite všetky hráčky spolu s trénermi nazbierali kopu skúseností z konfrontácie na vysokej úrovni. Aby náš tím mohol byť na ďalších turnajoch EGBL úspešný, bude musieť v prístupe k zápasom veľa vecí zmeniť. Tak veríme že sa im to podarí a na decembrovom turnaji v Litve ukážu významný pokrok.

Zápasy nášho tímu :

DÁTUMTÍMYČAS/VÝSLEDOKSÚŤAŽ
15. októbra 2023BK Slovan Bratislava 
 MBK Stará Turá U2009
41 – 36U15 EGBL, 2023/2024
14. októbra 2023MBK Stará Turá U2009 
 SBŠ Ostrava
39 – 49U15 EGBL, 2023/2024
14. októbra 2023MBK Stará Turá U2009 
 KFUM Blackebergs
27 – 54U15 EGBL, 2023/2024
13. októbra 2023MBK Stará Turá U2009 
 BS Riga Centrs
27 – 91U15 EGBL, 2023/2024
13. októbra 2023Falcon Frederiksberg 
 MBK Stará Turá U2009
59 – 20U15 EGBL, 2023/2024

Rozpis všetkých zápasov turnaja nájdete tu

Stream zo zápasov nájdete tu

Štatistiky zo zápasov nájdete tu

Pridaj komentár