Tím U15 na turnaji EGBL v Litve s prvým víťazstvom

Tím starších žiačok U2009 sa od 1.1.22023 do 3.12.2023 zúčastnil na 2. turnaji EGBL v Litve. Naše dievčatá po prvej skúsenosti z EGBL v októbri v Tallinne predviedli zlepšené výkony, už nehoreli úplne v obrane a s viacerými tímami odohrali vyrovnané zápasy, kedy veľa nechýbalo na dosiahnutie lepšieho výsledku, prípadne aj víťazstva v stretnutí. Svoje prvé víťazstvo v EGB si odniesli zo zápasu so Slovanom Bratislava, ktorý bol nadmieru vyrovnaný a rozhodlo sa až v predĺžení.

V skupine sme odohrali zápasy každý s každým. V prvom našom zápase v piatok ráno sme narazili na lídra súťaže a víťaza turnaja z Rigy. Mali sme zo súpera na začiatku príliš veľký rešpekt, v októbri sme so suverénnou Rigou prehrali rozdielom dvoch tried 27 : 91. Tentoraz to bol ale úplne iný zápas, na ktorom sa prejavili aj naše získané skúsenosti a keď sme sa otriasli a súper prestriedal, tak sme dokázali vyhrať 2. aj 4. štvrtinu. Celkovo sme prehrali prijateľným rozdielom 52 : 68. Okrem finále Riga všetkých ostatných súperov porazila aj výrazne väčším rozdielom. Štatistiku zo zápasu nájdete tu

V ďalšom zápase poobede sme narazili na poľský Gdaňsk. S týmto súperom sme sa ešte nestretli a tak sme čakali, ako sa zápas bude vyvíjať. Hra bola veľmi vyrovnaná, tímy sa striedali vo vedení, aj keď žiadny neviedol rozdielom väčším ako 3 body a prvý polčas skončil 20 : 21. Na začiatku 3. štvrtiny sme však na chvíľu stratili koncentráciu, súper si dokázal 6-bodovou šnúrou vybudovať náskok a ten nakoniec rozhodol tento zápas. Aj keď sa naše dievčatá snažili a miestami ho stiahli na 2-3 body, posledný krát 2 minúty pred koncom zápasu na 37 : 40, ale zápas už nedokázali na konci otočiť. Súper vyhral vo vyrovnanom zápase 37 : 46. V zápase sme trochu zaostali za naším doobedným výkonom s Rigou, ak by sme ho dokázali zopakovať, asi by sme tohto súpera zvládli poraziť. Štatistiku zo zápasu nájdete tu.

V sobotu ráno nás čakal posledný skupinový zápas proti švédskemu Stockholmu. Opäť sme dokázali so súperom dlho držať krok po prvej štvrtine bol stav 14 : 16. V druhej štvrtine súper dokázal postupne navýšiť svoj náskok, predčil nás vo viacerých činnostiach, hlavne na doskoku. S doskoku sme mali na turnaji asi najväčší problém, keď sme nedokázali súperov účinne odstaviť a Švédky zaznamenali až 29 útočných doskokov / v zápase s Gdaňskom mal súper 19 útočných doskokov/. Polčas sme prehrali 23 : 32, v tretej štvrtine sme dokázali hrať so súperom vyrovnane, ale v záverečnej štvrtine dievčatám došli sily, tréner dal priestor aj celej lavičke a bolo z toho najvýraznejšia prehra na turnaji 38 : 64, ale výsledok nezodpovedá úplne presne predvedenej hre. Štatistiku zo zápasu nájdete tu.

V prvom zápase o umiestnenie sme ako 4. tím skupiny A. nastúpili proti 3. tímu zo skupiny B., ktorým bol Slovan Bratislava. So Slovanom sme sa stretli aj na predchádzajúcom turnaji a bolo to tesná prehra 36 : 41. Tentoraz sme naozaj verili už vo víťazstvo. Zápas bol od začiatku bojovný, Oba tými sa trápili so streleckou úspešnosťou a my ako vždy aj s doskokmi / súper mal 23 útočných doskokov/. Dokázali sme sa však dostať do mierneho vedenia, prvú štvrtinu sme vyhrali 10 : 8 a druhú 12 : 9 a tak sme viedli 22 : 17. V tretej však za stavu 26 : 20 opäť prišla strata koncentrácie, súper urobil šnúru 0 : 10 a išiel do vedenia 26 : 30. V záverečnej štvrtine navýšil Slovan svoje vedenie až na 10 bodov za stavu 31 : 41 štyri minúty pred koncom. S našimi dievčatami to už nevyzeralo dobre, ale treba uznať že to nevzdali a zabojovali. My sme zagresívnili obranu a Slovan v posledných 3 minútach zo 6 šestiek premenil len jednu, čo nám výrazne pomohlo. V samom závere to zobrala do rúk kapitánka T. Pobočíková. Za stavu 35 : 42 minútu pred koncom najprv premenila z pod koša s faulom, TH následne dala a 15 sekúnd pred koncom trafila trojku s faulom. Šestku tiež následne premenila a bolo vyrovnané 42 : 42. Slovan ešte celkom nakoniec 2 krát ohrozil náš kôš, ale neúspešne. V predĺžení oba tímy zahadzovali šance, tempo hry opadlo a rozhodovalo sa oäť v posledných sekundách. Za stavu 43 : 43 19 sekúnd pred koncom premenila strelu za 2 body J. Fáberová a Slovan už nedokázal odpovedať. Prvé víťazstvo na turnaji 46 : 43 sme tvrdo vybojovali. Štatistiku zo zápasu nájdete tu.

V zápase o 5. miesto sme sa stretli opäť s Gdaňskom. Celý zápas bol vyrovnaný, žiadny z tímov si nedokázal vybojovať vedenie o viac bodov ako 7. Nás trápila úspešnosť streľby. K. Minárechová mala úspešnosť z poľa 2 : 13 , trojky 0 :7 a z TH 1:4. Keďže náš utočný doskok bol počas celého turnaja biedny, / teraz 6 OR/ tak sa jedná v podstate o lopty odovzdané súperovi. Napriek tomu sme v polčase prehrávali len 14 : 18. V tretej štvrtine sme sa niekoľkokrát do stali do vedenia po bodoch J. Volárovej na 34 : 23 a 29 : 28. Do konca štvrtiny však súper otočil na 30 : 29 a v záverečnej štvrtine si držal mierny náskok ktorý sa nám nepodarilo vyrovnať. Mrzí hlane 8 zahodených TH zo 14, ktoré mohli rozhodnúť o výsledku zápasu. Nakoniec sme prehrali 40 : 44 a obsadili na turnaji celkové 6. miesto. Štatistiku zo zápasu nájdete tu. Hlavne teší ale predvedená hra, kedy sme sa výrazne priblížili k výkonnosti súperov a keď popracujeme na odstavovaní pod vlastným košom, pribudnú určite aj ďalšie úspechy na našom konte. Aj preto, že ďalší turnaj sa odohrá v januári v našom domácom prostredí v Diplomat Aréne.