Tím U18 si z Rigy priviezol zlato

V nedeľu 6.2.2022 naše dievčatá odohrali finálový zápas na turnaji EGBL U18 proti domácemu tímu BS Riga. Náš tím si vybojoval účasť vo finále výhrou v náročnom zápase s ukrajinským výberom U16, keď víťazstvo naše hráčky vybojovali až v posledných minútach zápasu, keď zvrátili vedenie súpera 40 : 49 na 51 : 49. Lotyšské súperky mali podobne ako Ukrajinky značnú výškovú prevahu. V základnej skupine nás tento celok porazil 38 : 49. Naše dievčatá však vstúpili do zápasu odvážne, bojovali o každú loptu v obrane a v útoku napriek niektorým zbytočným stratám dokázali aj presne zakončiť. Na začiatku druhej štvrtiny tak viedli už 21 : 10. Následne sme však poľavili v obrannej agresivite a v útoku sme dlhé minúty nedokázali presne zakončiť. Súper toto naše zaváhanie využil a aj vďaka presným trom trojkám tento časový úsek vyhral 19 : 5 a dostal sa do vedenia 29 : 25. Do konca polčasu sme dokázali ešte skorigovať na 28 : 29, ale s našimi dievčatami to nevyzeralo dobre. V tretej štvrtine to však do svojich rúk vzala Nina Gavláková 10 bodmi v rade v priebehu 3 minút dostala náš tím do vedenie 38 : 34. Celkovo v zápase zaznamenala 24 bodov, z toho 6 trojok z 9 pokusov a bola strojcom úspechu nášho tímu. Vysokým nasadením v obrane naše dievčatá do konca tretej štvrtiny svoje vedenie ešte navýšili. Na začiatku štvrtej štvrtiny súper zareagoval intenzívnejšou obranou so zdvojovaním a opäť sme prišli o lopty na rozohrávke. Hlavne M. Valová s tým mala problém, keď zaznamenala v zápase nezvykle celkovo až 10 strát. Riga sa tak 5 minút pred koncom zápasu dotiahla na rozdiel jediného bodu 50 : 49. Náš tím to však nevzdal, bojoval naplno a 2 minúty pred koncom to opäť zobrala na seba N. Gavláková a trojkou zvýšila na rozdiel 4 bodov. Keď 40 sekúnd pred koncom opäť trojkou M. Valová zvýšila náš náskok na 7 bodov, bolo o víťazovi prakticky rozhodnuté. Naše dievčatá si víťazstvo 61 : 54, ktoré ich stálo množstvo síl, aj dokonale užili. V All stars turnaja boli vyhlásené aj naše hráčky : Ema Eliášová, T. Kraislová a samozrejme N. Gavláková ako MVP.

Naše dievčatá si tak po 2 turnajoch zlepšili zápasovú bilanciu na 6 víťazstiev a 4 prehra a sú tak v tabuľku EGBL na priebežnom 2. mieste. Tretí turnaj sa koná 24-27.03.2022  v Liepaji / Latvia. Naše dievčtá tak majú reálnu šancu zabojovať o účasť v záverečnom Final four EGBL.