Naše dievčatá na EGBL U18 v Tallinne so striebrom

Tím U2006 pod vedením T. Kačmarika, rovnako ako v predchádzajúcej sezóne tím U2005, doviezol z 3. turnaja EGBL v estónskom Tallinne strieborné medaile.

Vo finále turnaja v nedeľu 4.2.2024 v Tallinne nastúpili naše dievčatá proti španielskemu tímu z Barcelony. S týmto tímom sa stretli aj v skupine, kde po výbornom výkone zdolali Španielky 54 : 32. Je pravdou, že skupinový zápas nemal taký emotívny náboj, pretože oba tímy mali už postup zo skupiny jasný. Tentoraz nás čakala finálová odveta v oveľa napätejšej atmosfére. Nášmu tímu chýbala v zápase I. Mihaljevičová, ktorá si v semifinále zranila členok. Oba tímy sa striedali vo vedení a priebeh zápasu bol veľmi vyrovnaný. Prvá štvrtiny vyznela v náš prospech, druhá v prospech Barcelony. V tretej štvrtine sa tímy 5x vystriedali vo vedení, aby stav na začiatku záverečnej štvrtiny bol 33 : 33. V záverečnej štvrtine však naším dievčatám viditeľne došli sily, súper mal viac energie a dokázal svojou agresivitou a nasadením zónovej obrany, s ktorou sme si nevedeli poradiť, strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Naším dievčatám v tomto zápase vôbec nevyšla streľba, celkovo sme z 50 striel premenili len 11. Súperky nás nepúšťali do ľahkých zakončení a často sme sa dostali k strele v časovej tiesni alebo sme body museli zbierať z čiary TH, kde sme premenili 10 zo 16 TH. Dievčatá však treba pochváliť, na celom turnaji odvádzali kvalitné výkony a to, že im posledný zápas nevyšiel podľa predstáv, nie je žiadna veľká hrôza a aj strieborné medaily svedčia o ich výnimočných výkonoch. Tím sa, napriek prehre 38 : 46, kvalifikoval jasne na záverečný finálový turnaj do Rigy, kde sa bude rozhodovať o konečnom víťazovi tohtoročnej EGBL a tam budú naše dievčatá mať určite čo ukázať a pobijú sa so súpermi o konečné víťazstvo. Fotogaléria zo zápasu je tu

Náš tím v piatok vstúpil do turnaja parádne, v prvom zápase proti domácemu tímu Rapla BS vybojoval hladké víťazstvo 63 : 41, keď po prvom polčase viedol už 29 : 11, napriek pomalšiemu rozbehu v prvej štvrtine. Zahrali si všetky hráčky a zápas sme mali počas celej doby pevne vo svojich rukách. Tréner vyskúšal aj obe posily, S. Slivkárovú a S. Sobôtkovú. Obe nastúpili z lavičky, pričinili sa o víťazstvo a patrili k oporám tímu.

Večer nastúpili naše dievčatá proti TTP Riga. Tento zápas zvládli ešte lepšie. Po polčase sme viedli 40 : 15 a o výsledku bolo prakticky rozhodnuté. Tréner nasadil do hry opäť všetkých 12 dievčat a najlepšie sa darilo D. Uhlíkovej, ktorá zaznamenala 11 bodov a 12 obranných doskokov, pravda nedarilo sa jej z trojkového oblúka keď nepremenila ani jednu zo 6 striel. V záverečnej štvrtine dievčatá poľavili v nasadení ale vyhrali presvedčivo 61 : 37.

V sobotu o 13 30 sme odohrali zápas o prvé miesto v skupine proti Barcelone. Oba doterajšie zápasy týchto tímov boli veľmi vyrovnané a skončili sa dvojbodovým rozdielom v náš prospech. Tentoraz to však bolo inak. španielsky tím sa počas zápasu ani raz nedostal do vedenia, naša disciplinovaná obrana a rýchly návrat do obrany dovolila súperovi jediný rýchly protiútok za zápas. Trochu sme sa na začiatku trápili s premieňaním šancí, Španielky tlačili na rozohrávku a tak to rozohrávačky vôbec nemali ľahké, ale v polčase sme viedli 23 : 17. V druhom polčase sme však dokázali lepším doskokom a organizovanou hrou odskočiť súperovi na rozdiel 10 bodov a v závere svoj náskok ešte navýšiť. Takže tréner opäť nasadil všetkých 12 hráčok, aj keď minutáž už bola výraznejšia v prospech prvej päťky. Prekvapivo sme slávili aj v tomto zápase výrazné víťazstvo 54 : 32, keď sme záverečnú štvrtinu vyhrali 19 :7, ale nakoniec sa ukázalo, že súper neodkryl všetky svoje tromfy.

V semifinále sme narazili na tím litovskej reprezentácie do 16 rokov. Jedná sa o mladšie ale veľmi talentované hráčky. Na domácom turnaji sme si s nimi poradili, tentokrát sme to mali ale o dosť ťažšie. V tomto zápase sa na niektorých hráčkach začal prejavovať úbytok síl a klesala koncentrácia. Prichádzali aj zlé rozhodnutia a rástol počet strát a nepresných zakončení. Litovky hrali s veľkou energiou a rýchlo, takže sme sa spravidla snažili prebojovať cez postavenú obranu. Často nám nezostávalo iné ako streľba z diaľky. Prvú štvrtinu sme prehrali 13 : 14 a v druhej sme už prehrávali 15 : 21 keď sme sa trochu spamätali. Nabudila nás S. Majerová 10 bodmi v tejto štvrtine / z celkovo 15/ a šnúrou 15 : 0 sme v polčase viedli 30 : 21. Druhý polčas bol vyrovnaný, najprv sa darilo naším dievčatám, potom súper trochu skorigoval ale zápas o postup do finále zvládli nakoniec lepšie naše skúsenejšie dievčatá a vyhrali 46 : 37.